Yurt İçi ve Yurt Dışı Dijital Pazarlama’da SEO’nun Önemi

Yurt İçi ve Yurt Dışı Dijital Pazarlama’da SEO’nun Önemi

Yurt İçi ve Yurt Dışı Dijital Pazarlama’da SEO’nun Önemi


İnsanların en önemli alışkanlıklarından birisi satın alacağı şey her ne olursa olsun öncesinde internette o ürünü yada hizmeti araştırmasıdır. Bunu da internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun tercih ettiği Google arama motorunda gerçekleştirirler. Ve size yine bir algıdan bahsedeyim, insanların büyük çoğunluğu yaptıkları aramalarda karşılarına ilk sayfada çıkan firmaların diğer firmalara oranla daha büyük ve daha kurumsal bir firma olduklarını düşünmesidir. Yani google aramalarında ilk sayfada çıkan firmalar, diğer firmalara oranla rekabete 1-0 önde başlıyorlar.

Bu çalışmayı da reel hayatımızla bağdaştırarak anlatmaya çalışalım. Ofisimizin dışını ve içini çok güzel dizayn ettik, her şey mükemmel, ayrıca ofisimizin etrafındaki insanlar, firmamızdan çok memnun, birisi sorduğunda referans oluyorlar. Yani anlayacağınız her şey dört dörtlük. Fakat şöyle bir sıkıntı var, ofisiniz bir dağ köyünde ve etrafında birkaç hane var. Bunların dışında sizi kimse bilmiyor Neden mi ? Çünkü köye çıkan yol güzergahlarına, herhangi bir sizi işaret eden tabela koymamışsınız, şehirdeki insanların geçtikleri kavşaklara tabela koymamışsınız. Kısaca kimsenin sizin ne kadar MÜKEMMEL olduğunuzdan haberi yok. İşte dijital ortamda bu sıkıntının en önemli çözümlerinden biri Google Optimizasyonu (SEO) çalışmasıdır.

Peki seo çalışmanız nasıl olmalı? Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerde sizi ilk sayfaya çıkaracak şekilde olmalı. Bunun dışındaki her bir sonuç, çalışmanın başarısız olduğunun göstergesidir. Ama ben yine de size belli başlı bazı noktaları örnekleriyle birlikte anlatmaya çalışacağım.

  • SEO çalışmasının en önemli aşaması, ilk aşama olan anahtar kelime belirleme aşamasıdır. Çünkü daha sonraki çalışmaların tümü, burada belirlenen anahtar kelime dediğimiz Google aramalarında ilk sayfada çıkmasını istediğimiz kelimeler üzerine yapılacaktır. Sizin ürününüzle ilgisi olmayan yada ilgisi var fakat kimsenin aramadığı bir kelime üzerine çalışma yapmak, tamamen boşa geçirilen zaman ve çabadan ibarettir. Bu yüzden belirlediğiniz anahtar kelimelerin analizi, hedef pazarınızdaki ülkelerdeki aranma sayıları belirlenmeli ve bu belirlenen kelimelere göre diğer tüm çalışmalar dizayn edilmelidir. Örneğin Mussan Group’un Fransızca çalışmamızda Machine Parpaing kelimesi satılan ürün olan briket makinasının fransızca karşılığıdır. Ve bu kelime için Cezayir, Fas ve Tunus’ta çalışma yapmak istediğimizi düşünelim. Bu kelimenin bu ülkelerde aylık kaç kez arandığını bulalım. Bunun için Google Adwords aracının anahtar kelime aracını kullanacağız. Bu aracı kullanabilmek için bir Google Adwords hesabına sahip olmalısınız.

Mussan Group Hedef Ülke Analizi

Mussan Group Hedef Ülke Analizi

Hedef ülkelerimizi seçtikten sonra aranacak olan anahtar kelimemiz olan Machine Parpaing yazıyoruz ve bu seçtiğimiz ülkelerde aylık olarak aranma aralığını buluyoruz.

Anahtar kelime aranma analizi

Anahtar kelime aranma analizi

Yukarıdaki görselde göründüğü gibi kelimemiz seçtiğimiz ülkelerde bir ayda ortalama olarak 10-100 kez aranıyor. Bu da bize çalışma yapılabilecek bir kelime olduğunu gösteriyor. Ayrıca Google Adwords aracı bize bu kelimeyle ilintili başka kelimelerde öneriyor. Böylece hedef anahtar kelime sayımızı da bu şekilde arttırabiliriz.

  • Yukarıdaki çalışmamızda hedef anahtar kelimelerimizi belirledik ve bunlara aranma sayılarına göre bir öncelik belirleyerek SEO çalışması yaptık. Bu çalışmanın içerisinde 200’e yakın kriter bulunmaktadır ve sizin bu kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bu çalışmaların içerisinde, site içi ve site dışı dediğimiz iki farklı boyutu var. Bu kriterler yerine getirdiğinizde, siteniz çalışma yaptığınız kelimede ilk sayfaya çıkacaktır. Örneklerimizde olduğu gibi;

seo-calismasi-sonuclari

Mussan Group Fransızca Seo Çalışma Sonuçları için tıklayınız.

seo çalışması sonuçları

Esse Klinik Gürcüce Seo Çalışma Sonuçları için Tıklayınız.

Başarılı bir Google SEO çalışmasının sonuçları yukarıdaki gibi olmalıdır. Yani müşteri sizin sattığınız ürünü hangi dilde hangi kelime ile aratırsa artsın ilk sayfada mutlaka potansiyel müşterinizin karşısına çıkmalısınız. Peki hedeflediğiniz anahtar kelimede potansiyel müşterinizin karşısını bir değil iki sonuçla çıkmak istemez misiniz? Eğer cevabını evetse bir sonraki çalışmamız olan Video Reklam Çalışmaları  yazımızı okumanızı öneririm. Bu yazımızı okumak için tıklayınız.

× Whatsapp Destek Hattı